Navigasyonu atlayp ierik blmne ge

Sıkça Sorulan Sorular

 

Bir Jetgençli’nin Hesabına Nasıl Uçuş İşlenir?
İndirim Kodu Nasıl Kullanılır?


1) Tanımlar

Jetgenç Gençler düşünülerek yaratılmış, tüm dünya havayolları arasında, gençlere yönelik ilk ve tek gençlik platformudur. AnadoluJet çatısı altında olan Jetgenç’in internet sitesi www.jetgenc.net‘tir.
Jetgençli Dinamik, hızlı yaşamayı seven, 13-24 yaş aralığında olan (13 yaşından gün almış, 25 yaşından gün almamış) ve Jetgenç’e üye olmuş gençlere verilen addır.
Jetgenç Üye Numarası Jetgenç platformuna üye olduğunda kayıt edilen ve başında sıfır olmayan 10 haneli cep telefonu numarandır.
AnadoluJet internet sitesi www.anadolujet.com adresli resmi internet sitesidir.
Biletlenmiş Uçuş AnadoluJet (www.anadolujet.com) veya THY (www.thy.com) resmi web sitesinden alınan, sadece AnadoluJet’in gerçekleştirdiği seferler için ödemesi yapılarak satın alınan uçuşları tanımlar.
Gerçekleştirilmiş Uçuş Yolcunun seyahatini gerçekleştirmesiyle Biletlenmiş Uçuş’un dönüştüğü yeni tanımdır.
Pasif Uçuş Biletlenmiş uçuşta sisteme Jetgenç üye numarası kayıt edilmesi sonucunda, Jetgençli’nin hesabında görüntüleyebildiği uçuşlardır.
Aktif Uçuş Pasif uçuşlar, gerçekleştirilmiş uçuş statüsü kazandığında,  Jetgençli’nin hesabında görüntüleyebildiği uçuşlardır.
Ödül Bilet 10 aktif uçuş karşılığında kazanılan bileti ifade eder. (Kampanyalara göre sayı değişiklik gösterebilir)
Ortak Uçuş Diğer havayolları ile ortaklaşa icra edilen seferleri tanımlar. Bu seferler internet üzerinde not olarak belirtilmektedir.
Açık Bilet Biletlenmiş uçuşun açığa alınması durumunda kazandığı statüdür. Jetgençli, gerçekleştirilmediği sürece bu uçuşu Jetgenç hanesine yazdıramaz, uçuş Pasif Uçuş olarak gözükür.
İade Bilet Biletlenmiş uçuşun iade edilmesi durumunda kazandığı statüdür. Jetgençli bu uçuşu Jetgenç hanesine yazdıramaz, uçuş Pasif Uçuş olarak gözükür.

 

2) Üyelik

2.1 Nedir ki bu Jetgenç?

Jetgenç, 13-24 yaş arası (13 yaşından gün almış, 25 yaşından gün almamış) dinamik ve gezmeyi seven gençlerin buluşma noktasıdır. www.jetgenc.net adresi üzerinden, kendi cep telefonu numaranla dâhil olabildiğin, kendinin veya tanıdıklarının yapacağı uçuşlar üzerinden ödül bilet kazanabildiğin, özel indirim, kampanya ve etkinlikler sunan bir havayolu gençlik sadakat platformudur.

2.2 Üye olmak için benden ne istiyorsun, nasıl üye olurum?

13-24 yaş arasındaysan (13 yaşından gün almış 25 yaşından gün almamış), Jetgenç Platformu olan www.jetgenc.net adresinden “Üye Ol” linkine tıklayarak, bilgileri eksiksiz doldurarak üye olabilirsin.

Üye olunurken bildirdiğin telefon numarası aynı zamanda Jetgenç Üye Numaran olacaktır ve başında sıfır olmadan, on haneli ve bitişik olarak kullanılacaktır.

2.3 Tamam, üye oldum! Peki, üyeliğim ne zaman iptal olur?

25 yaşından gün almanla Jetgenç üyeliğin iptal olur. Aktif/pasif uçuş veya ödül bilet hakkın olsa bile, bunun gibi üyelik haklarından 25 yaşından gün alman durumunda yararlanamazsın. Hala gençsindir ama artık genç bir yetişkinsindir. O zaman artık seni ömür boyu yararlanabileceğin Miles&Smiles programına alabiliriz.  
Üyelik şartlarına aykırı davranan üyelerin, üyelikleri iptal edilir.


 

3) Ödül Bilet Kazanımı

3.1 Bana avantajını anlat! Nasıl ve ne zaman ödül bilet kazanabilirim?

Ödül bilet kazanabilmen için senin, yakınlarının veya tanıdıklarının AnadoluJet’in icra ettiği seferlere rezervasyonlarını AnadoluJet veya THY resmi web sitelerinden (www.anadolujet.com, www.thy.com) yaparken ödeme aşamasında senin aynı zamanda üye numarası olarak kullandığın cep telefonu numaranın mutlaka sisteme girilmiş olması gerekmektedir. Böylece biletlenmiş uçuş, Jetgenç hesabına pasif uçuş olarak işlenecektir.
AnadoluJet internet sitesinde rezervasyon esnasında Jetgenç üye numarası girilmediği takdirde uçuş gerçekleştirilse bile bu uçuş hesabına işlenmeyecektir.
AnadoluJet’in icra ettiği seferler için biletlenmiş uçuş, gerçekleştirilmiş uçuşa dönüştüğünde, platformdaki pasif uçuşlar aktif uçuşa dönecek ve bu aktif uçuşlar ödül bilet kazanımı için kullanılabilecektir. Ortak (codeshare) uçuşlar, aktif uçuş olarak işlenmeyecektir.
Üye numaran ile iç hatlarda yapılan 10 aktif uçuşa 1 ödül uçuş, 20 aktif uçuşa 2 ödül uçuş kazanacaksın. 1 aktarmalı ödül uçuş hakkı kazanmak istersen, hesabında en az 20 aktif uçuş olmalıdır.

3.2 Hangi uçuşlar Jetgençli’ye yani bana ödül bilet kazandırır?

Senin veya tüm tanıdıklarının www.anadolujet.com veya www.thy.com sitesi üzerinden aldığı AnadoluJet’in icra ettiği seferlerdeki aktif uçuşlar sana ödül bilet kazandırabilir.
3.1’deki ödül bilet kazanımı kuralına bakabilirsin.

3.3 Türk Hava Yolları internet sitesinden (www.thy.com) alınan biletler bana ödül bilet kazandırır mı?

EVET. THY resmi internet sitesi (www.thy.com) üzerinden AnadoluJet seferleri için yapılan rezervasyon esnasında Jetgenç üye numarası girilerek alınan uçuşlar sana ödül bilet kazandırabilir.
3.1’deki ödül bilet kazanımı kuralına bakabilirsin.

3.4 Acentalardan, Call Center veya Satış ofislerinden alınan biletler bana ödül bilet kazandırır mı?

HAYIR. Sadece AnadoluJet veya THY resmi internet siteleri üzerinden AnadoluJet seferleri için yapılan rezervasyon esnasında Jetgenç üye numarası girilerek alınan uçuşlar sana ödül bilet kazandırabilir.
3.1’deki ödül bilet kazanımı kuralına bakabilirsin.

3.5 www.anadolujet.com internet sitesinden AnadoluJet seferlerine rezervasyon yapılan, ancak üye numaramın girilmesinin unutulduğu biletlenmiş uçuşlar sonradan hesabıma işlenir mi?

HAYIR. Ödeme aşamasında Jetgenç üye numaran girilmediği takdirde bu uçuşlar hesabına sonradan işlenemez.
3.1’deki ödül bilet kazanımı kuralına bakabilirsin.

3.6 Aktarmalı gidiş dönüş biletlenmiş uçuşlar kaç uçuş sayılır?

Aktarmalı biletlenmiş uçuşlara örnek olarak;  Trabzon – Ankara – İzmir gidiş,  İzmir – Ankara – Trabzon dönüş uçuşlarını gerçekleştirdiğinde toplam 4 adet aktif uçuş sayılır ve 10 aktif uçuşu tamamladığında bir ödül bilet kazanırsın.
Benzer şekilde, ödül biletini aktarmalı olarak kullanmak istersen, 20 aktif uçuş karşılığında 1 aktarmalı ödül bilet kazanırsın.

3.7 Jetgenç hesabımdaki pasif uçuşlar ne zaman aktif uçuşa dönüşür?

“Biletlenmiş Uçuşlar”ın alımı esnasında Jetgenç üye numaran sisteme doğru girilmişse, hesabına pasif uçuş olarak işlenmektedir. Bu uçuşların “Gerçekleştirilmiş Uçuş”a dönmesiyle sisteme otomatik olarak aktif uçuş olarak işlenmesi gerçekleştirilir.
Ancak, uçuşlardan önce biletlerde değişiklik olması durumunda, bu uçuşların gerçekleştikten sonra hesabına işlenmesi için Müşteri İletişim Merkezi’ne yazılı olarak müracaatının ardından pasif uçuşlar hesabına aktif uçuş olarak işlenir.
Ortak (codeshare) uçuşlar sisteme uçuş olarak işlenmez.

 

4) Ödül Bilet Kullanımı

4.1 Ödül bilet kazandığımı nasıl öğreneceğim?

Ödül bilet kazandığın zaman SMS ve e-posta ile sana haber verilir.

4.2 Ödül biletimi acente, Call Center ve/veya Satış ofislerinden alabilir miyim?

HAYIR. Ödül biletini sadece AnadoluJet resmi internet adresinden (www.anadolujet.com) alabilirsin.
www.jetgenc.net’ten üyeliğine giriş yaptıktan sonra sol menüdeki “Ödül Bilet Al” bağlantısına tıklayarak ödül bilet satış sayfasına ulaşabilirsin.

4.3 Ödül bilet internetten alınırken herhangi bir ödeme yapmam gerekir mi?

EVET. Ödül biletten faydalanmak için biletin vergilerini ve akaryakıt harcını ödemen gerekir.

4.4 Ödül bilet almak istiyorum ama uçak dolu görünüyor, sorun ne olabilir?

Ödül biletler, her uçuş için belirli bir kontenjanla sınırlı olup; uçuşta ödül bilet kullanımı için ayrılan sınıfta yer olması koşulu ile alınabilir.
İstediğin uçuşta ödül bilet sınıfında yer kalmamışsa, farklı saatleri ve/veya tarihleri deneyebilirsin.

 

 

5) Ödül Bilet İade ve İptaller

5.1 Ödül bileti iade edebilir miyim?

HAYIR. Ödül bilet iade edildiğinde akaryakıt harcı hariç vergileri geri alabilirsin fakat ödül bilet hakkın yanar.
Satış ofislerine en geç 2 yıl içerisinde başvurarak, akaryakıt harcı hariç tutarı iade alabilirsin.

5.2 Başkası ödül biletimi kullanabilir mi?

HAYIR. Ödül biletini sadece kendin kullanabilirsin ve bu hakkı başka birine devredemezsin.
Böyle bir durumun tespiti halinde, AnadoluJet, kullanılan ödül biletlerin ücretlerinin Jetgençli’den talep edilmesi, Jetgençli’nin üyeliğinin iptal edilmesi dâhil diğer tüm yasal haklarını saklı tutar.

5.3 Ödül biletimde rezervasyon değişikliği yapabilir miyim?

EVET. Değişiklikleri, Çağrı Merkezi ve Satış Ofislerimizden yapabilirsin. Tarih ve/veya saat değişikliği talep edilen seferde ödül bilet sınıfında yer olması durumunda ödül biletteki uçuşa 12 saat kalaya kadar değişiklik yapabilirsin. Ödül biletlerde parkur değişikliği yapılmamaktadır. Bir ödül bilet için en fazla 2 kez rezervasyon değişikliği yapabilirsin.
Değişikliklerde hizmet bedeli alınır.
Ödül bileti, AnadoluJet resmi internet sitesinden değiştiremezsin.
5.1’deki ödül bilet kazanımı kuralına bakabilirsin.

5.4 Ödül biletimi açığa alabilir miyim?

EVET. Açığa alma işlemlerini, Çağrı Merkezi ve Satış Ofislerimizden yapabilirsin. Ödül bileti, AnadoluJet resmi internet sitesinden açığa alamazsın. Açığa aldığın ödül bileti 1 yıl içerisinde kullanabilirsin ya da akaryakıt harcı hariç tutarı 2 yıl içerisinde iade alabilirsin.
5.1’deki ödül bilet kazanımı kuralına bakabilirsin.

5.5 Ödül bilet aldıktan sonra uçuşumu kaçırmam durumunda, ödül hakkım saklı kalır mı?

HAYIR. Ödül bilet hakkını kaybedersin.
Satış ofislerine en geç 2 yıl içerisinde başvurarak, akaryakıt harcı hariç tutarı iade alabilirsin.
5.1’deki ödül bilet iade kurallarına bakabilirsin.

5.6 Ödül biletimi BoraJet-Codeshare seferlerinde kullanabilir miyim?

HAYIR. Ödül biletini yalnızca AnadoluJet iç hat seferlerinde kullanabilirsin.
Kıbrıs yurtdışı seferi veya 9000 ile başlayan BoraJet-codeshare uçuşlarımızda ödül biletini kullanamazsın.

 

 

6) Üyelik Bilgileri

6.1 Cep telefon numaramı değiştirdiğimde hesabımdaki Jetgenç üyelik numaramı değiştirmem mümkün müdür?

HAYIR. Cep telefon numarasını değiştirdiğinde Jetgenç üye numaranı değiştirmen mümkün değildir. Sistemde kayıtlı cep telefonu numaranı değiştirmek istersen, platformda yeni bir üyelik ile kayıt açabilirsin.

6.2 Cep telefonu numaramı değiştirdiğimde, uçuşlar yeni üyeliğime aktarılır mı?

HAYIR. Yeni cep telefonu numaran ile yeni bir Jetgenç üyelik açabilirsin fakat eski üyelikteki pasif ya da aktif uçuşların yeni üyeliğine aktarılmaz.

6.3 Üye olurken yanlış girdiğim bilgileri değiştirebilir miyim?

Hem EVET, hem HAYIR. E-posta adresin, üniversitenin adı ve cinsiyet bilgilerini üyeliğine giriş yaparak üyelik bilgileri sekmesinden güncelleyebilirsin. İsim, soy isim, doğum tarihi ve T.C.K.N. bilgilerini ise üye numaran ile hiçbir pasif/aktif uçuş kaydı yaptırmadan önce musteri@anadolujet.com’a talebini ileterek değiştirilmesini sağlayabilirsin.  Ancak, Jetgenç üye numaran ile sisteme bir uçuş işlenmesinden sonra, bu bilgilerde herhangi bir değişiklik yapamazsın.